יום שלישי, 12 ביוני 2018

חבר מועצת העיר ויו"ר ועדת הביקורת מנחם זיידה במכתב לתושבי העיר על אוזלת היד לילדים ונוער

יום שני כ"ח סיון תשע"ח

תושבים יקרים!

מלחמה על החינוך המיוחד בעיר מתנהלת זה כבר כמה שנים. עניין ילדי החינוך המיוחד קרוב ללבי מאוד. למרות  זאת בצורה מכוונת, שמרתי על השתיקה כדי שלא יגידו ליצני הדור שבעקבות אינטרס פוליטי נלחמים מנהלי המוסדות וועדי ההורים. 

לצערי בצורה שהעירייה בהנהגת ר' מאיר רובינשטיין‬‎ מנהלת את הקרב נגד מנהלי המוסדות וההורים הכוללת הכפשות, מלחמה בבתי משפט, תלונות שווא והלשנות במשרד החינוך ושליחת חוקרים גרמה לכך שאסור לי כאיש ציבור וכשליח נאמן להמשיך ולשתוק.
תושב יקר! חשוב, אילו חלילה אחד מבני משפחתכם היה לקוי למידה או חלילה גם לקוי בגופו. 
אני מבקש מכם לשים עצמכם רגע במקום של אחד ההורים. במקום של אבא, של אמא שלהם ילד מיוחד והם מבקשים לתת לילד את הכי טוב.
ישנם לצערי ילדים רבים עם קשיים שונים שאין להם בעיר פתרון חינוכי והם נאלצים להתמודד עם החינוך לילד יחד עם כל המשפחה. עליהם לקום כל בוקר מוקדם ולהלביש את הילד ולהריץ אותו להסעה מחוץ לעיר למוסד הלימודים.
זכינו שבביתר קמו כמה מוסדות לחינוך מיוחד שמקלים על ההורים והילדים והם ממש כמים קרים לנפש עייפה. אך משום מה, אין העירייה נותנת חשיבות מספיקה לעניין והיא אינה מוכנה להעביר למוסדות החינוך את הכספים שמגיעים להם על פי החוק הצדק והיושר.
כבר כמעט 5 שנים שכלל המוסדות לחינוך מיוחד בעיר אינם מקבלים את התקציבים המגיעים להם, אך המנהלים מושתקים באמצעות איומים כאלו לאחרים.

*לשם המחשה*: במוסד 'לב החינוך' מתחנכים כ-100 ילדים מיוחדים, הסובלים מלקויות התפתחויות, ופיזיות שונות - החל מבעלי לקויות למידה ועד לבעלי אוטיזם ופיגור קל. כ-60 ילדים מתוכם, הם תושבי העיר ביתר עילית והשאר מגיעים מערים שונות ברחבי הארץ, כולל מהצפון הרחוק – היות ושמו של המוסד, שהוא חממה נדירה במערכת החינוך החרדית בארץ ישראל, יצא למרחוק.  את עלויות החינוך לילדי החינוך המיוחד, נושאים יחדיו משרד החינוך והרשות המקומית. את התשלום אמורה העירייה לשלם למוסד עבור כל ילד בנפרד, כך שעיריית ביתר צריכה לשלם רק עבור הילדים המתגוררים בעיר. עבור הילדים המגיעים מחוץ לעיר, מקבל המוסד החינוכי תשלום מהרשות המקומית שבה מתגורר הילד המיוחד. כל הרשויות האחרות משלמות את התשלומים באופן מלא ומסודר פרט לעיריית ביתר. למרות שמדובר במוסד שעושה פלאות ומדי שנה בשנה מצליח לקדם ילדים ולהעבירם לחינוך רגיל. המוסד גם עושה טוב עם המשפחות שלהם יש מוסד לימודים בעיר והם אינם צריכים לצאת מחוץ לעיר. 
כך נוצר מצב מביך ומביש שהמוסד הממוקם בעיר ביתר עילית – וכאמור מרבית הילדים המתחנכים בו הם ממשפחות תושבי העיר - מצליח לשרוד בקושי רב רק בזכות התקציבים המתקבלים מרשויות מקומיות ומועצות אזוריות שונות ברחבי הארץ.

ההפרעה של העירייה לילדי החינוך המיוחד אינה מסתכמת בכך: תשלום החשמל  – בניגוד למקובל בערי ישראל אחרות, עיריית ביתר החליטה כי היא אינה משלמת את חשבון החשמל של המוסד והפסיקה לתקצב שירותים נוספים, בהם ריהוט, אחזקה ושיפוצים.

חשוב להדגיש: כאשר מדובר בילדים מיוחדים, העדר התקצוב, שהביא את המוסד החינוכי לגרעון כספי, גורם להידרדרות חמורה במצבם של הילדים, כאשר המוסד נאלץ לקצץ בשירותים ובטיפולים חיוניים שהיו ניתנים עד לאחרונה. הורים לילדים מספרים בכאב על עיכוב בהתפתחות ובחלק מהמקרים, אף על נסיגה במצבם ההתפתחותי והנפשי של הילדים המיוחדים.

בעירייה  הציעו למנהל המוסד בלי בושה לקבץ כיתות ולערב לקויות, לערב לקויי למידה עם ילדים בעלי פיגור. תארו לעצמכם אם הייתם הורה לילד בעל לקות למידה שהיו מכניסים אותו ללמוד בכיתה לילדים עם לקות שונה בה המטרות והדגשים שונים? האם הייתם שותקים? אז מדוע כולנו שותקים על אוזלת היד הזו? האם בגלל שלילדים אלו אין שום כוח פוליטי אפשר להתעלל בהם?

תושבים נכבדים! 
למה לעירייה כן יש כסף? תקשיבו טוב! להפציץ את כל אמצעי התקשורת בהצהרות שווא כאילו עיריית ביתר משקיעה בילדי החינוך המיוחד.

מוסדות החינוך המיוחד הם לא היחידים בעיר שמופלים לרעה בגלל שאין להם כוח פוליטי. כל אחד כאן בעיר רואה איך הנוער המתמודד מוזנח בגלל זה. בדיקה מקצועית של הפיקוח העלתה ליקויים רבים בקשר לכספים שמיועדים לטפל בנוער המתמודד. 
מחלקת רווחה מתנהלת בקושי רב ומנהלות המחלקה הוחלפו אחת אחרי השניה. הורים וילדים שמגעים למצבים קשים לא מקבלים מענה ומשפחות מתפרקות.
אתה, כן, אתה הקורא. לא לחינם קראת את מכתבי זה. אתה יכול לעשות מעשה. תרים טלפון תמחה, פגשת ברחוב את ר' מאיר רובינשטיין, אל תתן לו תחושה שהכל בסדר, תגיד לו ותבקש ממנו שיפסיק את התעללות בחלשים, שיפסיק לשלוח למשרד החינוך דרישות לביקורות שווא באמצעות הלשנות והשמצות שקריות. תסביר לו שהתורה מבקשת מאיתנו לאהוב את החלש לא פחות מאת החזק והמקושר. ואהבת לרעך כמוך זה גם על ילד שאין לו כוח פוליטי. בנוסף יש לכל אחד ואחד לפנות לרבני העיר בארץ ובעולם, ולהסביר להם על העוול הנורא ולבקש מהם לפעול. גם אם אתם סבורים שזה לא יעזור תעשו את זה. הקב"ה לא דורש מאתנו הצלחה. הקב"ה דורש מאתנו לעשות. על כל אחד ואחד לפעול למען החלשים ובזכות זה תזכו לכל מילי דמיטב.בברכה מרובה,חיים מתוקים עליכם
מנחם זיידה
יו"ר סיעת "למעננו" תושבים למען תושבים חבר מועצת העיר יו"ר ועדת הביקורתאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה